Jak poprowadzić instalację gazową w domu jednorodzinnym?
Montaż instalacji gazowej w domu jednorodzinnym wymaga fachowej konsultacji oraz solidnego wykonania. Prywatni inwestorzy najczęściej miewają wątpliwości związane z kosztami eksploatacji oraz instalacją systemu.
Nurtującą kwestią jest również bezpieczeństwo użytkowania. Mianowicie, nieprawidłowo przeprowadzona instalacja może przyczynić się do groźnych wypadków, dlatego decydując się na jej założenie, warto skorzystać z pomocy firm profesjonalnie się tym zajmujących. Bezpieczny montaż jest gwarancją wysokiego komfortu i bezobsługowego użytkowania spełniającego swoje funkcje przez lata.
Jak wygląda montaż instalacji gazowej w domu?
W domach jednorodzinnych gaz najczęściej wykorzystuje się do ogrzewania budynków oraz w kuchennych płytach grzewczych. Można go dostarczać w dwóch formach. Po pierwsze jako LPG, czyli gaz płynny zmagazynowany w zbiornikach zewnętrznych lub jako gaz ziemny, którego instalacja uzależniona jest od sieci gazowej przebiegającej w niewielkiej odległości od budynku. Należy pamiętać przy tym, że wewnętrzne instalacje gazowe wymagają posiadania określonego pozwolenia. Wyjątkiem są domy, które plan instalacji miały przewidziany już w trakcie zezwolenia na budowę obiektu.
Instalacja gazowa jest montowana w domach jednorodzinnych za pomocą sieci połączeń umieszczanych zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku. Instalację wewnętrzną należy wykonać, zanim rozpocznie się przyłączenie gazu sieciowego do obiektu. Gaz doprowadzany jest giętkimi rurami polietylenowymi, umieszczanymi na głębokości około 1 m i łączonymi z siecią gazową za pomocą trójnika. Muszą być one rozmieszczone w bezpiecznej odległości od innych instalacji. Często dla dodatkowej ochrony stosuje się tzw. rury osłonowe. Oprócz tego instalacja składa się z innych elementów, takich jak:
- przyłącza do głównego gazociągu,
- kurek główny,
- dopływ rozdzielczy,
- skrzynka gazowa,
- pion
Miejscem początkowym instalacji jest połączenie z głównym kurkiem, który umożliwia dopływ gazu do obiektu. Zakończenie stanowią z kolei konkretne urządzenia gazowe. Przyłącze przeprowadza się najkrótszą drogą przebiegającą prostopadle do granicy działki. W miejscu zaplanowanego przyłącza gazowego, najlepiej w oddzielnie przeznaczonym do tego pomieszczeniu, należy zamontować kotły gazowe. Przejście przez ściany budynku wykonuje się natynkowo za pomocą rur miedzianych lub stalowych. Rury stalowe są wykorzystywane w instalacji zewnętrznej od kurka głównego do ściany domu, łączy się je poprzez spawanie. Natomiast rury miedziane stosuje się wewnątrz domu, łącząc je przy pomocy lutowania.
Przewód gazowy doprowadzany jest do skrzynki gazowej, w której znajdują się gazomierz, reduktor ciśnienia oraz kurek główny. Warto wiedzieć o tym, że sam gazomierz można umieścić na zewnątrz budynku w szybie przeznaczonym na piony instalacyjne bądź też np. w piwnicy z oknem i kratką wentylacyjną. Na zakończenie montażu instalacji przeprowadzana jest próba szczelności. Jeśli przebiega sprawnie, wówczas podpisywana jest umowa z dostawcą gazu. Dopełnienie formalności wiąże się z uruchomieniem instalacji.