Jak prawidłowo montować rury kanalizacyjne?
System kanalizacji to całokształt infrastruktury zapewniającej systematyczne zbieranie ścieków gospodarczych, ich transport oraz odprowadzanie. Prawidłowa instalacja jest warunkiem skutecznego działania systemu, a także jego niezawodności. Warto pamiętać więc o kilku zasadach montowania rur kanalizacyjnych, które pozwolą na efektywne odprowadzanie zanieczyszczeń oraz bezawaryjność infrastruktury. Na co zwrócić uwagę w trakcie montażu rur systemu kanalizacji?
Najważniejsze zasady montowania rur kanalizacyjnych
Montaż rur powinien zostać poprzedzony przygotowaniem szkicu projektu systemu kanalizacji. Jedną z najważniejszych kwestii jest zachowanie odpowiedniego spadku rur, który nie powinien być mniejszy niż 5%. Mniejszy spadek wiąże się z nieprawidłowym odprowadzaniem ścieków i skutkuje koniecznością dokonywania kolejnych zmian w infrastrukturze. Aby uniknąć wylewania wody spod uszczelki rury, należy pamiętać o podstawowej zasadzie łączenia, która mówi, że rury powinny zostać montowane kielichem w kierunku przeciwnym do spadku cieczy.
W trakcie wykonywania instalacji należy zwrócić uwagę na umieszczenie rur kanalizacyjnych, które powinny znajdować się w odległości od źródła ciepła. Nagrzewanie elementów z tworzywa sztucznego może prowadzić do ich wyginania lub całkowitego uszkodzenia. System kanalizacji znajdujący się wewnątrz budynku powinien zostać umiejscowiony poniżej instalacji gazowej oraz elektrycznej.
Warunki sprzyjające prawidłowemu działaniu systemu kanalizacji to także odpowiednia wentylacja rur oraz przepustowość, na którą wpływa m.in. średnica rur oraz ich łączenie – podstawowa zasada mówi o tym, że rura łącząca powinna mieć średnicę większą niż rura do niej dołączana. Aby zapewnić prawidłową wentylację systemu, warto zadbać o przedłużenie każdego z pionów do połaci dachu, a następnie zakończyć go kominkiem wentylacyjnym.
W trakcie montażu pamiętamy także o przygotowaniu odpowiedniego miejsca pod umiejscowienie syfonu – łatwy dostęp pozwoli na bezproblemowe usuwanie zanieczyszczeń w nim gromadzonych.