Jakie instalacje grzewcze pozwalają zaoszczędzić na rachunkach za ogrzewanie?
Okazuje się, że na przestrzeni ostatnich 10-ciu lat koszty ogrzewania domów stale rosną bez względu na stosowane źródło energii. Jak podaje GUS aż połowa gospodarstw w Polsce wykorzystuje paliwa stałe, takie jak węgiel czy drewno w celu ogrzewania domu. 40% z kolei pobiera ciepło z sieci.
Pozostałe 10% do ogrzewania budynku wykorzystuje gaz ziemny. Najmniej popularne są w dalszym ciągłu ekologiczne źródła energii, takie jak kolektory słoneczne czy pompy ciepła. Sezon grzewczy zbliża się wielkimi krokami, a Ty zastawiasz się jak obniżyć rachunki za ogrzewanie? Podpowiadamy kilka rozwiązań.
Sprawne urządzenia grzewcze i nowoczesna instalacja
Aby zaoszczędzić na ogrzewaniu warto zainwestować w nowoczesne technologie i dokonać pewnych modernizacji w zakresie instalacji grzewczych. Należy zadbać o sprawny system ogrzewania i wentylacji. Szczególnie polecana jest wymiana przestarzałego kotła na nowoczesny lub korzystanie z ekologicznych źródeł energii, takich jak pompy ciepła czy panele fotowoltaiczne. Słusznym wyborem jest również rekuperacja, czyli wentylacja z odzyskiem ciepła. Nowoczesne grzejniki także mają ogromne znaczenie. Obowiązkowo należy pamiętać o regularnych przeglądach instalacji grzewczych, aby zapewnić ich optymalny tryb pracy.
Optymalizacja rozmieszczenia grzejników i ich rodzaje
Grzejniki stanowią ostatni element całej instalacji grzewczej niezależnie od wybranego źródła ciepła. Ich główna funkcja polega na oddaniu ciepła bezpośrednio do pomieszczeń. Okazuje się, że odpowiednie użytkowanie i rozmieszczenie grzejników ma znaczący wpływ na comiesięczne rachunki. Jeśli korzystasz jeszcze z grzejników starego typu konieczna jest ich wymiana na nowoczesne i energooszczędne. Przy rozmieszczeniu grzejników należy kierować się prostą zasadą: grzejnik powinien pojawić się w miejscach, gdzie straty ciepła są największe, czyli pod oknami, w okolicach balkonów. Przy montażu należy pamiętać, aby zachować odpowiednią odległość od podłogi i parapetu - około 10 cm.
Ogrzewanie podłogowe
Ogrzewanie podłogowe to coraz bardziej popularne rozwiązanie w polskich domach. Co prawda koszt montażu jest nieco wyższy niż w przypadku innych instalacji, ale szybko się zwróci, dlatego ta inwestycja naprawdę się opłaca. Instalacja z powodzeniem może być zasilana energią z nowoczesnych kotłów czy pomp ciepła. Dzięki zastosowaniu odpowiedniej posadzki jesteśmy w stanie w pełni wykorzystać potencjał tzw. podłogówki. Najlepiej sprawdzą się płytki ceramiczne lub kamień.